طرز نگهداری از گربه های خیابانی

طرز نگهداری از گربه های خیابانی
طرز نگهداری از گربه های خیابانی
طرز نگهداری از گربه های خیابانی

گربه ها هم عصر امروزین در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی می کنند و به این گربه ها به صلح گربه های خیابانی یا گربه های ولگرد گفته می شود. آسمونی در این مقاله مطالب جالبی در مورد گربه های خیابانی برای شما عزیزان منتشر می کند. در ادامه در مطلب نژادهای گربه در مورد طرز نگهداری از گربه های خیابانی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

طرز نگهداری از گربه های خیابانی

همه گربه های شهری، دارای قلمرو هستند. گربه های نر قلمرو وسیعتری نسبت به ماده ها دارند که شامل چند کوچه و پشت بام می شود. در این قلمرو هر روز و البته بهتره بگوییم هر شب پرسه می زنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند.

مثلا اگر شما جوجه ای خریده باشید و توی حیاط نگه دارید ظرف چند ساعت از وجودش باخبر می شوند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد.  اگر جوجه شما تا حالا آزادانه زندگی کرده ، اطمینان داشته باشید امروز نه فردا، در یک فرصت مناسب گربه او را شکار خواهد کرد.

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی می کنند که البته هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند. پس می شود گفت که گربه های ماده هم قلمرو دارند ولی کوچکتر است. قلمرو گربه های نر نمی تواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر تواء مان را دیدار کنند درگیر میشوند.

البته این به تحقیق هم نیست و ممکن است دو نر در یک جا با هم شریک باشند. حتی ممکن است یک ماده را هم با هم شریک باشند البته دور از چشم یکدیگر.  بنابراین گربه ماده می تواند همزمان از چند گربه نر آبسته باشد و بچه ها هر کدام پدر خودشان را داشته باشند. گربه نر نقشی در بزرگ کردن بچه ها نخواهد داشت و برعکس آنها را رقیب خود میداند. مخصوصا نرها را. گربه ماده هم هنگام شیردهی هیچ گربه ای را نزدیک بچه ها تحمل نمی کند.

گربه ماده تا حدود دو ماه به توله ها شیر می دهد. بعد بسته به موضع ،آسایش و راحتی محل  و حامله شدن مجدد یا نشدن مادر، بچه ها تا حدود دو ماه دیگر کمتر یا بیشتر با گربه ماده هستند و مستقل شدن را یاد می گیرند ( آبستنی مجدد گربه ماده به فصل مربوط هست.) و بعد کم کم توله ها به دنبال سرنوشت خودشان می روند تا موقع بلوغ که برای خودشان بسته به نر یا ماده بودنشان قلمرویی پیدا کنند.

طرز نگهداری از گربه های خیابانی

پیدا کردن قلمرو البته کار راحتی هم نیست و بسته به شلوغ بودن یا خلوت بودن محله شان دارد. در این حین هنوز گربه نرهای محله خطری بالقوه برای توله نرهای جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند به طوری که نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله ها را به شدت زخمی می کنند واگر هم توله در بكش واكش :جدال کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاورد.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشوند و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. ولی اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشود چون مادر دیگه در نزدیکی وضع حمل ( حدود هشت هفته بعد ) مجبور است یا خودش محل رو ترک کند یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد. گربه نر هم که اصلا غیر از لقاح جماع کار دیگه ای به ماده ندارد.

خوب، تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که کار برای بچه گربه های ماده زیاد سخت نیست و بچه گربه های نر هم با کمی شانس میتوانند یک قلمرو کوچک برای خودشان پیدا کنند. اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست ( domestic short hair ) و گرنه برای نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، قضیه کلا فرق می کند. چون گربه های شورت هیر زیاد هم اهل داخل خانه ماندن نیستند و به محض اینکه به حول و حوش سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر می گردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه. این را تمام کسانی که با گربه سروکار دارند می دانند.

گربه ها به دلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر می آیند. غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا اصطلاحا ولگرد سخت نیست مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. بطوری که میزان رفاه یک محله را می توان از وزن و تعداد گربه های آن محله حدس زد ! همینجا مشخص می شود که تعداد گربه ها در یک قلمرو بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای رزین هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و روزی گربه ها موثر است. تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند. پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، خواه غفلت رها شوند با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار رند ما ناشی می شود.

طرز نگهداری از گربه های خیابانی

پس گر قادر به محافظت دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. محافظت او باید تا زمان رفع كره و اختیار ، آسیب و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل فرمانبردار به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. این کار میتواند بعنوان مثال با مراقبت بچه گربه ها در حیاط یا باغ ، بجای حراست در مسكن انجام شود. با اینکار میتوانیم واهمه خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به محافظت اش نیستیم مرتفع کنیم.

چگونه یک بچه گربه خیابانی را به خانه بیاوریم؟

اگر دوست دارید یک بچه گربه ی خیابانی را به خانه تان بیاورید، چیز هایی هست که باید رعایت کنید تا خانه ی شما جای مناسبی برای این گربه باشد. فضایی را برای این گربه مد نظر بگیرید: این فضا می تواند جعبه ی بزرگی باشد، به همراه غذا، آب و یا حتی وسایلی که بتواند با آنها بازی کند.

حتما بچه گربه را برای واکسیناسیون و چک آپ سلامت پیش یک دامپزشک ببرید. اگر جعبه ی مناسبی برای نگه داری گربه ندارید، زودتر تهیه کنید. گربه ی شما به جایی نیاز دارد تا بتواند تربیت بشه، پس این بستر را فراهم کنید. برای تربیت گربه به تنها چیزی که نیاز دارید، صبر و صبر و نابرداری است. بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و بعضی دیرتر. این کاملا طبیعی است.

با گربه خود وقت بگذرانید. احیانا آنها هیچ وقت نوازش نشده اند و کسی نازشان را نکشیده. گربه ها عاشق لوس کردن خودشان هستند، پس به آنها توجه کنید.به گربه خود فرصت بدهید تا از لاکش بیرون بیاید. اصولا گربه ها برای روزهای اول ممکن است از دستتان مخفی شوند. تنها دلیل این موضوع این است که ترسو اند و نمیتوانند تغییر وضعیت غفلت زده را درک کنند.

به آنها چند روز فرصت بدهید تا به محیط عادت کرده و با پای خود به سمتتان بیایند.یادتان نرود برای بچه گربه تان اسم بگذارید تا سریع تر تربیت شود و حرف های شما برایش معنی پیدا کند.یک ظرف مسطح پر از خاک باغچه یک گوشه از خانه بگذارید تا بچه گربه تان برای مبال کردن از آن استعمال کند. نگران نباشید، گربه ها همیشه در جای مقرری که باید مطهره می کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “طرز نگهداری از گربه های خیابانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.