سه نژاد متفاوت گربه

در این بخش از مقالات پرتال بزرگ دکتر پت قصد داریم تا انواع مختلف نژادهای گربه را برای شما همراهان معرفی کنیم، این حیوانات دوست داشتنی بسیار زیبا ودارای خلق های اخلاقی جالبی هستند،  پس بهتر است قبل از این که با آن ها هم خانه شوید، در مورد آن ها مطالعه کنید و با دید بازتری این کار را ارتكاب دهید.این مطلب در مورد سه نژاد متفاوت گربه است.

در بیشتر افسانه ها و داستان های قدیم درباره ی گربه، همگی از گربه، بعنوان یک آدم موکوتاه ذکر کرده اند، در قرن شانزدهم میلادی، اولین سبقت های موبلند در اروپا به بازار نمودن شد، معتقدند برتری های موبلند توسط یکی از دانشمندان علوم طبیعی و باستان شناسی به نام Nicholas Claude, Febri-de-Peireseبه اروپا گرفتار شد و او را بعنوان پیشی ی انقره نامید و بعدا این تقدم به نام مسابقه سنوری ایرانی معروف گردید.

سه نژاد متفاوت گربه

رنگ استتار بدن آنها جوراجور بوده و موی آنها، از نظر استاندارد، بلند که دارای بافتی ابریشمی و نرم می باشد، چون در اطراف صورت این مردم موهای سیخ و ایستاده ای وجود دارد. موهای بدن و گردن هم به طرف منطقه سر کشیده می شود، نگار و تابلو نقاشی گرد و پهنی را به سر نشان می دهد.

در استاندارد برتری های موبلند، گوش ها به طور معمول باید کوچک و کاملا به صورت جدا و پرزدار، چشم ها دارای رنگ های متنوع و نوع به نوع و همگون که بیشتر چشمداشت به رنگ های روشن دارند و اصولاً باز، گرد و برتر می باشند، بینی در این منشا از برتری های موبلند، کوتاه و پهن با سوراخ های سوا و بدن در آنها کوتاه، با پاهای کوتاه و دم آن پهن و پرمو می باشد. این حیوانی ناز چندانی به آموزش مخصوص، جهت تربیت دانسته های مربوط به خود نداشته و اصولاً بسیار حساس نمی باشد، معمولاً بسیار مهربان، باصلابت و متین و برعکس منبع گربه های موکوتاه بی سرو صدا هستند.

سه نژاد متفاوت گربه

گربه لب آبسینیان

یکی از قدیمی ترین نژادهای مسابقه سنور در دنیا تقدم منشا آبسینیان یا مسابقه سنور حبشی است. هرچند آبسینین نام کشور اتیوپی یا حبشه است ولی این نام ارتباطی به این کشور ندارد و در انگلستان این نامگذاری صورت گرفته است. در نقاشی های مصر باستان می توان تصاویر این نوع سبقت را مشاهده نمود. در اعتقادات مصریان باستان تقدم نر متعلق به خدایان خورشید و تقدم ماده مربوط به الهه های مصری است.

گربه مایه مین کون

هرچند که خصوصیاتی ظاهری از راکون ها را هنوز هم به همراه دارند مانند اینکه غذای خود را با دست میگیرند یا قبل از غذا خوردن آنها را خیس میکنند و همانندی زیاد موها و مخصوصا دم این پیشی به راکون ها ولی از نظر بیولوژیکی این فرضیه غیر ممکن است. در عین حال واقعیت این است که Maine Coon  طی سالها دگرسانی به دومین گوهر محبوب تقدم در امریکا شده هرچند از دهه ۵۰ کمی این محبوبیت با ورود پرشین کت ها و سیامی ها بطور نسبی کاهش یافته است.
پوشش بدن مین کون (Maine Coon) برای تحمل هوای سرد بسیار مناسب است. بدن نسبتا سرد همراه با موهای بلند و کرکی با حال ابریشمی و موهای پوششی که زیر این موهای بلند دیده میشوند بسیار برای تحمل سرمای زیاد مناسب هستند.

سه نژاد متفاوت گربه

موهای این تقدم در دور گردن بلند بوده و شبیه به یال شیر هستند. دم این گربه بلند و پر پشت است. پنجه های قوی این منبع حتی گاهی با تعداد بیشتر انگشت هم دیده میشود. پوزه مربعی شکل، چشمهای بادامی و دم بسیار بزرگ و پر پشتی دارند.

گربه اسکاتیش فولد

تمام مسابقه سنور های نسب اسکاتیش فولد با گوش های صاف و تاخورده متولد می شوند. گربه هایی که ژن گوش تاخورده را با خود حمل می کنند طبق معمول بعد از ۲۱ روزگی این خصوصیت را نشان داده و گوش های آنها از وضع جنبه صاف به وضع جنبه تا خورده در می آید. بچه سبقت های اسکاتیش فولد که گوش آنها به چگونگی تا خورده درنیاید، برتری های اسکاتیش فولد با گوش های صاف نامیده می شوند که در ایران تحت عنوان گربه های اسکاتیش آنفولد معروف هستند.

سه نژاد متفاوت گربه

تقدم های اسکاتیش فولد اولیه طبق معمول یک تا خوردگی در گوش های خودشان دارند، اما پرورش دهنده ها توسط تولید مثل انتخابی این خصوصیت تا خوردگی را به دو یا سه تاخوردگی افزایش داده اند و باعث خوابیدن کامل گوش بر روی سر این مسابقه سنور ها شده اند. گوش های تا خورده توسط یک ژن غالب كامل و عیبناك در غضروف گوش آفریدن می شود که باعث خم شدن گوش های اسکاتیش فولد به سمت جلو و پایین می گردد.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “سه نژاد متفاوت گربه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.