گربه های ایرانی

گربه های ایرانی

در این بخش از وب سایت دکتر پت قصد داریم تا در مورد یکی از جالبرترین نژادهای گربه در دنیا برای شما صحبت کنیم.نژاد گربه های ایرانی یکی از کهنترین گونه‌های برتری است که در دنیا بسیار معروف و مشهور می باشد. گربه‌های مو افراخته از حدود قرن ۱۶ میلادی و حتی زودتر از آن در کشور پارس دیده شده‌اند.این گربه‌ در سال ۱۶۲۰ توسط پییترو دلاول به ایتالیا و فرانسه و بعد از آن به انگلستان وارد شدند.

هیچ تقدم وحشی مو بلندی بود ندارد و مشخصا این یک جهش ژنتیکی در گربه مو کوتاه است که تحت تاثیر آب و هوای سرد ایران زمین قرار گرفته‌است. در گذشته گویا می‌شد این پیشی از نسل گربه‌های وحشی آفریقایی عطر اما این نظریه امروزه رد شده است. ظاهر این مسابقه سنور به این صورت که کنونی نبوده و ظاهر کنونی این مسابقه سنور حاصل صدها سال نژاد پروری اروپائیان است. در پیشامد نسل کنونی این گربه‌ها متجاوز زیباتر از نسل گذشته آنهاست.

گربه های ایرانی

در انشا واق واق 10 شیوه برتری سان زیست کرده اند که البته دو شیوه شیر و ببر سال‌هاست که منقرض شده و تنها هشت شیوه دیگر باقی مانده اند. به گزارش شرق، از میان باقی‌مانده‌ها بزرگ‌ترین آنها پلنگ فارسی و انیران است و کوچک‌ترین هم سبقت شنی. به ‌علت کم‌شدن طعمه، شکار بی‌رویه، استفاده از مزه چاشت مسموم و تخریب زیستگاه، نسل اکثر گربه‌سانان پارس در معرض تهدید یا خطر انقراض قرار گرفته است. در ادامه به اختصار هر 10 رویه این گربه‌سانان را معرفی می کنیم.

نژاد Balinese (سیامی مو بلند) و نژادها سومالی (Abyssinian مو بلند) دو استثنا بر این مدعا هستند. تصور می شود این نژاد ها از جهش یک نژاد مو افراخته مستقل به وجود آمده باشند. این که اولین مسابقه سنور های ایرانی کی . کجا پیدا شده اند ، محسوس نیست . با این حال شهرت و افتخار آنها به طور کلی نصیب دد دیو کشور فارس عوعو (ایران قدیم) گردیده است. گربه های مو افراشته از حدود قرن ۱۶ میلادی و حتی زودتر در این کشورها دیده شده اندو این در زمانی بوده است که اولین سبقت های از این نوع به اروپا راه یافته اند. هیچ برتری ای از نژادهای وحشی نیستی ندارند که موهای بلند داشته باشند ، بنابراین باید پذیرفت که این ویژگی از یک جهش در مسابقه سنور های مو کوتاه که حتماً از خواستگاه مصر برخواسته اند ایجاد شده است. آب و هوای سرد تر زمستانی ایران بدون شک چنین جهشی را امکان پذیر کرده است. از زمان به وجود عزیمت كردن این مسابقه سنور ها وجد زاید در بین دوستداران پیشی برای حراست آنها ایجاد شد.

گربه های ایرانی

کوچک‌ترین طرز گربه‌سان وحشی ایران، سبقت شنی است که قیافه‌ای دوست‌داشتنی و بامزه دارد. این گربه‌سان در مناطق فوق‌العاده خشک با دمای بالاتر از 51 درجه سانتی‌گراد و تپه‌های شنی به ‌راحتی زندگی می‌کند. طول سر و تنه مسابقه سنور شنی به‌ طور میانگین 50 سانتی‌متر است و میانگین وزنش 1,5 تا 3.4 کیلوگرم است. جثه‌اش تقریبا مثل پیشی خانگی است.

از مشخصه دیگر این پیشی ها ، اهلی بودن آنها بوده است. Buffon ذکر کرده که جدا از رنگ ، این نژاد دقیقاً مشابه نژادهایی بوده که در اروپا Angora شناخته می شود. نژاد Angora نژادی بوده که در زمانهای قدیم تر به سفیدی رنگ مشهور بوده است ، ولی در واقعیت آنها رنگ های مختلفی داشته اند. با این حال رنگ سیاه آنها که نزد بلندپایگان زاده های فرانسوی و اروپایی حراست می شدند ، از ناموری و بی نشانی بیشتری برخوردار بوده است. نژاد Angora بومی کشور ترکیه بوده است.

صاحبانی که اغلب وقت خود را در آپارتمان می‌گذرانند یا این امکان را دارند که تقدم را در فعالیتهای خود شریک کنند، افزون راضی خواهند بود. این نژاد حداکثر 4 تا 8 زمانه در روز را می‌تواند در خانه تنها بگذراند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “گربه های ایرانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.