آشنایی با نکات دوران بارداری سگ

نکات بارداری سگ (4)

حیوانات برای باردار شدن باید پرزوری تولید مثل داشته خلوص بالغ شده باشند. سن بلوغ برای سگ‌های ماده حدودا بین ۶ تا ۱۸ ماهگی است. البته بهتر است بعد از ۱۸ ماهگی که دستگاه تناسلی جانور تکامل یافته از بهر جفت‌گیری اقدام شود. مدت زمان بارداری سگ‌ (Dog Pregnancy) ماده بین ۶۲ مشابه ۶۵ روز به طول می‌انجامد و بهترین زمان ممکن برای زایمان ۶۳ روزگی می‌باشد. با دکتر پت همراه باشید.

بعد از ۳ تا ۴ هفتگی دامپزشک می‌تواند مع لمس شکمی از بارداری سگ خود اطمینان پیدا کند.در هفته‌های ابتدایی تشخیص بارداری سگ بسیار مشکل است. تخمه برای مراقبت و پرستاری صحیح از حیوان خود باید اولین نشانه‌های بارداری سگتان را بدانید.در ادامه با آشنایی با نکات دوران بارداری سگ همراهتان هستیم.

 

نکات بارداری سگ (2)

فحل شدن

مدت فحل سگ ماده معمولاً ۲۱-۱۸ روز طول می کشد ، سگ ماده فقط سگ نر را در چند روز اول زمان فحل قبول می کند و باردار می شود. اولین نشانه فحل شدن ، پُف کردن لبه مهبل می باشد. سپس بزودی خونریزی شروع می شود ( مشابه فحل در انسانها نمی باشد). خونریزی می تواند ۱۴-۴ روز ادامه داشته باشد ( ۱۰ خورشید میانگین آن است) در زمانی که سگ ماده خونریزی دارد سگ نر بسیار زیاد جذب او می شود اما سگ ماده به آنها اجازه جفتگیری را نمی دهد. تا زمانی که خونریزی کم یا قطع شود پندگیر مهبل دائمخانم حد ممکن بزرگ شود ، در آن زمان سگ ماده سگ نر را برای همبستری قبول می کند. این فحل بارور است و ۱۲-۵ لیل ادامه دارد. در ۳-۲ روز اول زمانی مناسبی برای جفتگیری صهبا باشد ، این زمانی است که اگر قصد دارید توله سگ داشته باشید باید عمل جفتگیری شروع شود. برای اینکه مطمئن شوید عمل لقاح بخوبی انجام شده است باید جفتگیری ۲ روز بعد تکرار شود. اگر سگ ماده حامله شده باشد فحل او زودتر به پایان می رسد.
سگهای خانگی بطور معمول دوبار در سال فحل می شوند ، بجز در باسنجی ها(Basenji) ، سگهای وحشی ، گرگها و روباه ها ، که فقط یکبار در لعنت جفتگیری می کنند. اکثر سگهای انثی در فصل بهار (ماههای دی-اسفند) و فصل پاییز (ماههای مرداد- شهریور) فحل می شوند. استثناء هم وجود دارد ، برخی از ماده ها ممکن است وقفه طولانی تر یا کوتاه تری بین مدت زمان فحلشان داشته باشند.
به آنها از طریق دهان ولو تزریق کردن می توان هورمون داده تا فحلشان متوقف یا عقب انداخته شود. اگر می خواهید برای سگ ماده خود از این هورمونها استفاده کنید حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید .

نشانه های بارداری سگ

در هفته‌ های نخستین و انتهایی تشخیص بارداری سگ بسیار مشکل است. پس برای مراقبت و پرستاری صحیح از حیوان خود باید اولین نشانه‌های بارداری سگتان را بدانید.

نکات بارداری سگ (5)

افزایش اشتها

برخی از سگ‌ها تقریبا بلافاصله پس از باردار شدن افزایش اشتها را تجربه می‌کنند، ولی حتی آنهایی که در هفته‌های اول اشتهای كلاه خود را از دست داده بودند، به مرور بعد از گذشت چند هفته غذای بیشتری خواهند خورد.

بهتر است به سگ آبستن اجازه دهید بیشتر غذا بخورد، اما باید بسیار مراقبت باشید بیش از حد چاق نشود. بهتر است به جای ارائه یک بار وعده غدایی روزانه، نیكو مقدار دو یا سه وعده غذا برای او در دید بگیرید. به این صورت به خاطر تامین انرژی و رشد جنین انرژی کافی را در در طول روز در اختیار خواهد داشت.

رشد نوک پستان‌ها

رشد این ناحیه شاخص بسیار خوبی است که تغییرات بدن سگ را برای آمادگی دوران بارداری نشان می‌دهد. این تغییرات جهت آماده سازی پاك تولید هژبر زخرف در پستان‌های سگ رخ می‌دهد که باعث می‌شود در هفته ۶ حاملگی چیره دست و متورم به نظر رسیده و حتی در روزهای آخر ممکن است کمی ترشح شیر نیز داشته باشد.

نکات بارداری سگ (3)

تهوع

برخی از سگ‌ها ممکن است در روزهای اول بارداری غذایی را که می‌خورند را بالا آورده، خواه به علت رابطه داشتن حالت تهوع از خوردن غذا اجتناب کنند.

کاهش  در فعالیت‌های روزانه

اگر سگ شما به طور معمول پر انرژی و فعال است، کاهش غیرمترقب در فعالیت‌های او ممکن است نشانه دیگری از بارداری سگ ‌باشد. مدلل مثل برخی از انسان‌ها، سگ‌ها نیز ممکن است به علت تغییرات سطح هورمون‌ها زودتر احساس خستگی کنند.

تغییر در اشتها

معمولا یکی از اولین نشانه‌هایی است که می‌توان حدس زد سگ باردار شده است، کاهش های اگر خواه فقدان اشتها در طول چند هفته اول حاملگی است. اگر در طول هفته‌های اول بارداری سگ شما اشتهای خویش را از دست داد، سعی نکنید گذشتن زور او را مجبور به غذا خوردن نمایید. بهتر است برای وسوسه کردن حیوان در برنامه غذایی او از غذاهای مقوی و مورد علاقه‌اش مانند ترکیب گوشت آب‌پز و برنج مخلوط شده استفاده نمایید. در عین حال اگر باز هم به غذا تمایلی نشان نداد، سعی نکنید او را نگران غذا خوردن کنید. در صورتی که سگ شما یادآوری كردن اعتراض كردن انتقاد كردن مدت سه روز پشت سر هم هیچ اشتهایی نداشت، حتما برای مشاوره با دامپزشک مشورت نمایید.

 

نکات بارداری سگ (1)

مراجعه به دامپزشک

مراجعه‌ی منظم نامدار شدن دامپزشک باعث می‌شود سگ شما در دوره‌ی بارداری خود اطمینان باقی بماند. در زمانی که سگتان را برای اطمینان ذوب كردن بارداری سگ و معاینۀ جنین‌ها نزد دامپزشک می‌برید، دامپزشک علائم بیماری، ناراحتی پندنیوش عدم سلامت سگ را نیز سانسور می‌کند.

تغذیه‌ی مناسب

مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای سگ باردار خود انجام دهید این است که مواد مغذی مناسبی را مشهور شدن او بدهید. اگر سگ شما تغذیۀ خوب و با کیفیتی را داشته است و در وزن مناسب قرار دارد، در مرحله‌ی بدایت بارداریش باب رژیم غذایی او تغییری ایجاد نکنید.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “آشنایی با نکات دوران بارداری سگ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.