مواد غذایی مضر برای سگ ها

مواد مضر برای سگ (5)

سگها عاشق قورت دادن هستند. مشکل اینجاست که بعضی از غذاهای ساده ای که شما میخورید برای سگ من وتو مناسب نیستند. سگها هم مثل شما عاشق هله هوله هستند.در ادامه این مقاله شما را با مواد غذایی مضر برای سگ ها آشنا می کنیم.

عاشقان سگ حسب معمول آدم‌های خیلی مهربانی هستند. آن‌ها با سگ‌ها قلب و خانه‌شان را تقسیم می‌کنند و حتی گاهی آن‌ها را به تختشان نیز راه می‌دهند. اگر شما هم یکی از دوستداران این مخلوقات نجیب هستید حتما برایتان سوال پیش می‌آید که “آیا می‌توانیم کمی از غذای مورد علاقه‌مان هم نامورگشتن سگمان بدهیم؟” یا اصلا خوراکی‌های انسانی مجاز و غیرمجاز به خاطر سگ کدام‌ها هستند؟ پاسخ این سوال لزوما محسن نیست، اما فداكار از غذاها مانند میوه و سبزیجاتی که ما انسان‌ها به راحتی هضم می‌کنیم، می‌تواند برای سگ مضر باشد و سلامتیش را تهدید کند. گداختن سفتن ازاله بكارت كردن سوراخ كردن فرسودن طرف دیگر برخی از غذاهای ما، با بدن سگ‌ها سازش کامل دارد و باز می‌تواند برای سگ‌ها مفید و نیروبخش باشد.

قبل از اینکه غذای وضعیت علاقه‌تان را به سگ دوستداشتنی‌تان بدهید، نکات زیررا بخوانید تا بدانید چه غذاهایی برای سگ‌تان مفید است و چه غذاهایی برای آن ضرر دارد تا اگر سگتان تنافر آن‌ها خورد زود به دامپزشکتان مراجعه کنید.با دکتر پت همراه باشید.

 

مواد مضر برای سگ (4)

لیست مواد غذایی مضر

 زایلیتول

آب‌نبات، آدامس، خمیردندان، برخی غذاهای رژیمی رزین شیرینی‌ها تحت و شریف زایلیتول شیرین می‌شوند. این ماده ممکن است باعث کاهش شدید قند خون و نقص عملکرد کبد در سگ‌ها شود. نشانه‌های اولیه‌ی این مشکل شامل استفراغ، بی‌حالی و مشکل حرکتی است که درانتها به تشنج ختم می‌شود. ممکن است که کبد جانور درعرض چند روز از کار بیفتد.

نارگیل

نارگیل به علت سگ‌ها فراخور است. این میوه حاوی لاریک اسید است، که موجب تقویت سیستم ایمنی سگ خارج پرده مبارزه با ویروس‌ها می‌شود. نارگیل همچنین باعث از بین رفتن بوی مستحسن دهان و شکلات پوستی مانند نقاط قرمز، آلرژی به کک یادكرد حافظه آموزش جرب قشر می‌شود. شیر نارگیل و روغن نارگیل هر دو برای سگ بی‌خطر هستند. حارس باشید که سگ شما پنجه‌هایش را به پوست بیرونی نارگیل نزند و آن را نخورد چون این پوست ممکن است در گلویش گیر کند.

مواد مضر برای سگ (3)

الکل

اثر الکل قلمرو کبد و مغز سگ‌ها مشابه اثر آن در انسان است. اما در سگ‌ها كرانه جزئی الکل هم می‌تواند آسیب‌رسان باشد. مصرف الکل در سگ‌ها ممکن است با اسهال، استفراغ، مشکلات حرکتی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ همراه باشد. هرچه جثه‌ی سگ‌تان کوچک‌تر باشد، تأثیر الکل شدیدتر است.

شکلات

تئوبرومین یک ماده شیمیایی است که از خانواده کافئین است و در چایی و شکلات یافت میشود. این ماده برای بیشتر انواع حیوانات کشنده است، گربه و سگ نیز جزو همین حیوانات هستند. بیشتر صاحبان سگها ممکن است حتی اسم این ماده سمی را هم ندانند اما میدانند که شکلات به خاطر حیوان آنها مضر است. اغلب مردم فکر میکنند خطر مسمومیت با تئوبرومین خیلی کم است و یا فکر میکنند شکلات خیلی خطرناک نیست، مخصوصا برای سگهای بزرگ.
میزان خطر این ماده با توجه بانشاط شدن وزن فرد سنجیده میشود. اگر سگ شما از از نژاد رئیس است و یک تکه کیک شکلاتی یا ویفر شکلاتی از روی زمین خورده است نگران نباشید، خطری او را تهدید نمی کند، اما اگر سگتان از نژادهای کوچک است و این ماجرا افتاده است فوراً او را حقارت دامپزشکی ببرید چون با توجه به وزنش میزان کشنده ای تئوبرومین وارد بدنش شده است.

 

مواد مضر برای سگ (2)

بادام

سگ ها نباید بادام بخورند. اگرچه که بادام به اندازۀ پیکن(نوعی گردوی گرمسیری)، گردو و ماکادمیا سمی نیست، اما بادام می‌تواند موجب انسداد مری، و یا حتی در صورت اینکه کامل جویده نشود  موجب پارگی حلق سگ شود. بادام های نمکی برای سگ ها خطرناک تر هستند، زیرا نمک باعث نگهداری بیشتر آب در بدن سگ‌ها می‌شود که این امر برای سگ هایی با بیماری قلبی مهلک است.

بادام هندی

سگ ها می‌توانند بادام هندی بخورند. اما تعداد زیاد آن خوب نیست. بادام هندی دارای کلسیم، منیزیم، آنتی اکسیدان كم رو پروتئین است و به نسبت بقیۀ آجیل‌ها چربی آن کمتر است. اگرچه که تعداد زیاد بادام هندی می‌تواند چربی خون سگ را بالا ببرد، اما هر از گاهی به عنوان تشویقی می‌توانید تعدادی بادام هندی بدون نمک به سگ‌تان بدهید.

قهوه

چند دقیقه قبل در مورد تئوبرومین صحبت کردیم. کافئین هم باعث همان مشکلات ولی از نوع شدید ترش میشود. وقتی در مورد کافئین صحبت میکنیم، تئوبرومین یکی از مواد آن است. سگ خود را از تمام محصولات حاوی کافئین مثل قهوه، کاپوچینو، طعم دهنده های قهوه، دانه های قهوه شکلاتی، نوشیدنی ای انرژی زا و نوشابه دور محفوظ داشتن دارید.

 

مواد مضر برای سگ (1)

دانه ماکادمیا

سگها تنها حیواناتی هستند که دانه ها ماکادمیا برایشان سمی است و هنوز علت این سمی بودن قطعی نشده است. اگر دانه ماکادمیا با کمی شکلات مخلوط شود میتواند انگیزه مرگ كلب و گربه شما شود پس مراقب باشید.

ماهی

سگ ها می‌توانند حوت بخورند. ماهی شامل چربی‌های خوب و آمینواسید است که برای حفظ سلامتی سگ لازم است. ماهی سالمون و ساردین بسیار مفید هستند(ماهی سالمون به دلیل ویتامین و پروتئین یادآوری ماهی ساردین به خاطر داشتن استخوان‌های نرم و مساعد هضم که در نتیجه حاوی کلسیم فرط است). به به جز ماهی ساردین، حتما تمام استخوان‌های ریز ماهی‌های دیگر را جدا کنید. هرگز به سگ خود خاویار نپخته یا نیم‌پز ندهید. ماهی کاملا پخته شده و خنک شده را جلوی سگ خود بگذارید. همچنین بیشتر از هفته‌ای دوبار به سگ خود ماهی ندهید.

از غذاهای سالم استفاده کنید

سگها عاشق خوردن هرچیزی، حتی غذاهایی که مطمئن نیستند غذا اند هستند. اگر میخواهید از غذای خودتان به سگتان بدهید، مطمئن شوید دوباره یافتن و گم كردن ترکیباتی که برای او مضر است در غذایتان استفاده نشده باشد.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “مواد غذایی مضر برای سگ ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.