کنل کاف چیست

کنل کاف یک اسم رایج هست که برای عفونت نای و ریه در سگ ها به کار می رود. این عفونت در سگ ها بسیار رایج بوده و به شدت واگیر است. علت اینکه این بلا بیشتر در کنل های پرورش شایع بوده است از این نام برای این آسیب كاربرد شده است. این بلا در سرتاسر جهان شیوع داشته و وفور و كمی از سگ ها در طول عمر خود ممکن است به آن مبتلا شوند. سگ ها در تمامی سنین نسبت به این مصیبت حساس هستند البته بهیمه ها جوان آبستن یا مسن که به هر دلیل ضعفی در سیستم ایمنی آنان وجود دارد، ظن ابتلای بالاتری پیدا می کنند. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تخصصی در سگ‌ها خواهیم خواند. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تخصصی در سگ‌ها خواهیم خواند.

تعداد بسیار زیادی میکرو ارگانیسم می توانند باعث تولید این عفونت های مختلفی شود. هم عوامل باکتریایی و هم ویروسی. مهم ترین عوامل باکتریایی: بودرتلا Bordetella و مایکوپلاسما هستند؛ از عوامل ویروسی می توان به آدنو ویروس ها و پارا آنفولانزا اشاره کرد.

کنل کاف (Kennel Cough)

البته تعداد بسیار زیادی ویروس دیگر و چند عامل باکتریایی هم از عوامل ابتلا به این بیماری هستند و نکته جالب اینجاست که هرساله قواعد بیشتری عامل ویروسی و باکتریایی به این لیست اضافه شوند. هرکدام از این عوامل به اعتزال می توانند تولید مصیبت کنند و در وفور و كمی از موارد حتی ۲ یا ۳ عامل به صورت توامان با هم باعث بروز این مشکل می شوند. مهم ترین علائم بالینی سرفه مداوم، ریزش ترشحات از چشم و بینی در شروع زیان است. در موارد متوسط گاهی تب نگاه می شود و حیوان تلاش طبیعی خود را دارد و حتی اشتهای حیوان نیز تغییری نمی کند. در ادامه این علائم تشدید می شوند. اشتها ممکن است کامل از بین رفته و ضعف کاملا مشهود می باشد.

حیوان مبتلا به کنل کاف به سرعت باید از بقیه بهیمه ها جدا شده و تحت درمان قرار گیرد. کنترل بیماری در مکان هایی که تعداد زیادی حیوان زندگی می کنند مانند کنل های پرورش و حفاظ ها می تواند چالش بر انگیز باشد.

از آن جایی که در این آفت بافت ریه مورد هجوم عوامل صدمه را قرار می گیرد و به خاطر سختی نفوذ كثرت از داروها به داخل ریه و روند درمان بلا های عفونی سیستم تنفسی می تواند کمی زمان بر باشد. روند درمان به راحتی بین ۷ تا ۱۴ روز می تواند به طول بینجامد.

گفتیم میکرو ارگانیزم های متعددی مسئول ایجاد این آسیب هستند که فضا برای بعضی از آنان واکنش تولید شده مثل «بوردتلا» و هنوز برای دفع از بقیه عوامل زیان زا راهکار موثری وجود ندارد. شانس درمان این بیماری در سگ ها بسیار بالا خواهد بود اما همواره بیاد داشته باشید تشخیص سریع فتنه و آغاز سریع روند درمانی در بهبود این عارضه بسیار موثر است.

این ویروس بسان عامل FIV (Feline Leukemia Virus) از بازماندگان رترو ویروس ها می باشد و باعث نوعی سرطان خون لوسمی در گربه ها می شود. مصیبت اولین بار در دهه ۶۰ میلادی گزارش شده است. این ویروس ارگان های مختلفی را می تواند درگیر کند. در مقاله امروز پتچی شما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

روش های واگذار چاره سازی بیماری

برخلاف FIV این ویروس از طریق معاشرت دو گربه به آسانی می تواند منتقل شود نیز حیله بیماری از مادر به اسباط هم به آسانی قابل ارجاع هست ویروس در پولها زیاد در بزاق وجود دارد، در هنگام تیمار کردن به راحتی حیله پیدا خواهد کرد. ویروس تا مدتی در محیط بصورت فعال باقی می ماند به این مناسبت پس ارجاع از طریق ظروف آب و غذای مشترک هم امکان پذیر هست. مصیبت هم محول افقی و هم عمودی داردروند بیماری
این ویروس هم توانایی تضعیف سیستم ایمنی گربه مبتلا را دارد و میتواند زمینه ساز عفونت های ثانویه شود و هم می تواند باعث تغییرات شدیدی در سلول های خونی شود به همین دلیل آن را لوسمی می نامیم. ارگان هایی مانند تیرموس، طحال، گره های لنفاوی و مغز استه ارگان های هدف این فتنه هستند. شروع علائم كلینیكی از زمان ورود ویروس به بدن می تواند بسیار متغیر باشد. در مقاله امروز پتچی شما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

در بعضی از مواقع ویروس در مغز استه تحكیم پیدا نمی کند و تکثیر زیادی نیز پیش نمی آید، در این حالت ویروس تا ۳ هفته قابل تفحص هست ولی بعدا و آن آنتی ژن زخمی شده و قابل ردیابی در سرم نیست. در اغلب موارد ویروس باعث آنمی شدید و سرکوب مغز و استخوان می شود. از دست دادن وزن، تب و بی اشتهایی شایع هست. سرکوب سیستم ایمنی باعث بروز فیبروسارکوما حدس ابتلا هموپلاسموز و FIP فاز فعال توکسوپلاسموز می شود. بالعكس Fiv که در آن اغلب حیوانات مبتلا بدون علائم بالینی هستند. در زمان ابتلا به Felv، ۲/۳ ستوران و آدمیان مبتلا علائم كلینیكی را نشان می دهند ولی علائم كلینیكی می تواند بسیار گمراه کننده باشد.

تشخیص Felv

کیت های تشخیصی Felv بر اساس رویایی آنتی ژن تفحص می کند. «برخلاف کیت FIV که بر مبنای آنتی ژن هست». در صورتی که ۲ تست به فاصله ۳۰ روز انجام شود و هر ۲ تست منفی باشد می توان حیوان را پاک در نظر گرفت. دامپزشک ها در صورت مواجه با علائم بالینی بیماری، در ابتدا از کیت های تشخیص كاربرد می کنند. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، نیاز به انجام آزمایشات مبهم تری برای اثبات آسیب هست.

پیشگیری و درمان

از آنجا که FIV و FELV درمانی ندارند، براین اساس تمام تلاش برای جلوگیری از ایجاد درگیری دین باید انجام شود. مع التاسف و خوشبختانه واکنش این دو صدمه در ایران موجود نیست. ازاین رو عقیم کردن گربه ها جهت عدم اجازه خروج از منزل، قبل از وارد کردن حیوان جدید و قوی پشتی از سلامت حیوان ورودی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “کنل کاف چیست”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.