وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین

اصولا بچه گربه هایی که به دنیا می آیند توسط مادرشان بزرگ می شوند ولی به دلایلی شما باید از بچه گربه نگهداری کنید که برای این کار شما باید یکسری اطلاعات داشته باشید و یکسری وسایل ضروری در ادامه با بخش تغذیه حیوانات وب سایت دکتر پت همراه باشید تا در مورد وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تجهیزات مناسب برای نگهداری گربه های خانگی

 • ظروف آب و غذا و غذای مخصوص بچه گربه: از ظرفی با کیفیت و جنس محکم استفاده کنید تا واژگون نشود. سعی کنید ازغذا هایی که خود درخانه تهیه می کنید کمتربه آن ها بدهید چرا که ممکن است نتوانید تمامی نیازهای روزانه ی آن ها را تامین کنید. غذا های تجاری با برند معروف و با کیفیت گزینه ی بهتری می باشد.
 • خرید خاک گربه ی مناسب: هر گربه ای خاک متفاوتی را دوست دارد و این که چرا این خاک را دوست دارد کسی نمی داند. خاک ها به 2 صورت توده ای و غیر توده ای هستند. توده ای ها می توانند ادرار را جذب کنند و به صورت توده ی جامد در بیایند. غیر توده ای ادرار را غربال کرده و به خاطر داشتن افزودنی هایی مثل جوش شیرین و زغال چوبی که دارد بوی بد را نیز از بین می برد.
 • جعبه خاک گربه: برای دستشویی کردن گربه، تهیه ی این وسیله ضروری است سعی کنید در اندازه ی مناسبی تهیه کنید.
 • باکس گربه: یک جای گرم و نرم که گربه در آن احساس امنیت کند تهیه کنید.
 • شانه و برس: پوشش بعضی از گربه ها به حدی است که باید روزانه آن را شانه کنید و یا برس بکشید.
 • اسباب بازی گربه: برای فعال نگه داشتن ذهن و جسم بچه گربه و همچنین سرگرم کردن آن می توانید از اسباب بازی های مخصوص بچه گربه ها استفاده کنید.
 • مشاوره با دامپزشک: قبل از آوردن بچه گربه به خانه یک دامپزشک آن را معاینه کرده و از صحت سلامتی آن اطمینان پیدا کنید. شما می توانید در مورد نحوه ی نگهداری از دامپزشک مشاوره بگیرید.

وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین

آموزش دستشویی کردن به بچه گربه

روزانه بچه گربه را روی جعبه ی خاک قرار دهید و این عمل را 2 مرتبه تکرار کنید.

خوراک کافی و مناسب

از غذاهای تجاری معروف استفاده کنید چرا که کیفیت غذای پایین به بچه گربه ی شما صدمه میزند و رشد کمتری پیدا می کند.پس بهتر است غذای گربه خانگی خود را به دقت انتخاب کنید همیشه آب تمیز و سالمی در اختیارش قرار دهید.برای اطمینان بیشتر می توانید غذای گربه و یا لوازم گربه و یا لوازم سگ خانگی خود را از پت شاپ خریداری نمایید.

واکسیناسیون

اگر از پرورش کننده بچه گربه را گرفته اید کارت واکسن آن را بررسی کنید و اگر کارتی نداشت و نمی دانستید در جهت اطمینان یافتن او را واکسینه کنید. بچه گربه در شش، نه و دوازده هفتگی و پس از آن دوباره در شش ماهگی، سپس دوباره سالیانه به واکسن احتیاج دارد.

فعالیت بچه گربه

برای این که بچه گربه را سالم نگه دارید به فعالیت روزانه ی زیادی احتیاج دارد و ذهنش را تحریک می کند. سعی کنید گربه تان را بیشتر در فضای باز ببرید.

وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین

گربه ی ایرانی

با استناد به نقاشی ها و نوشته های تاریخی این گربه در سال 1600 از ایران به اروپا برده شده است و یکی از قدیمی ترین نژاد ها محسوب می شود. این گربه ها موهایی بلند و ابریشمی دارند.

خصوصیات اخلاقی

باوقار، مهربان، آرام و دوست داشتنی از ویژگی های گربه ی ایرانی است. این گربه ها بیشتر دوست دارند مستقل باشند و گاهی پررو. این گربه ها دوست دارند بیشتر در کنار اعضای خانواده و به خصوص صاحب اصلیشان باشند.

صفات اخلاقی

این گربه ها زندگی یکنواخت و آرام را بیشتر ترجیح می دهند. آن ها دوست دارند در نرم ترین محل خانه بنشینند و زیرچشمی به صاحبشان خیره شوند.

طول عمر

با مراقبت های کامل شما می توانید این گربه ها را برای مدت زمان 15 سال در کنار خود داشته باشید. در بعضی موارد دیده شده که این گربه ها تا 20 سال نیز عمر می کنند.

ریزش مو و مراقبت

بدلیل پوشش زیادی که دارند باید روزانه شانه کشیده شوند و سالی 1 الی 2 مرتبه موهای آن را کوتاه کنید.

وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین

وزن و ارتفاع

وزنی با 3.5کیلوگرم الی 5 کیلوگرم در نرهای بالغ و در ماده ها 3 کیلوگرم تا 4 کیلوگرم می­باشد.

25سانتی متر الی 40 سانتی متر ارتفاع نرها و 25سانتی متر الی 35سانتی مترارتفاع ماده­هاست.

بیماری های رایج

 1. پلی کیستیک، کلیوی PKD
 2. آتروفی پیش رونده ی شبکیه PRA
 3. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک HCM
 4. سیستیت (عفونت مثانه)
 5. سنگ های مثانه

منبع: www.dr-pet.ir

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “وسایل ضروری برای نگهداری از گربه ها و خصوصیات گربه پرشین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.