تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه

تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه

بسیاری از مردم بر این باورند که گساردن شیر برای گربه هیچ اشکالی ندارد، اما امر مسلم این است که شیر سالم‌ترین جلاب برای گربه نیست. به درستی نه تنها سالم نیست بلکه می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در گربه نیز شود. این مشکلات در اکثر گربه‌ها میتواند از یک معده درد طرفه تا دلپیچه و اسهال شدید شعله ور باشد. اغلب گربه ها با لاکتوز (قند چی در شیر) بدكرداری و خوش رفتاری دارند. این مشکل که عدم تحمل لاکتور (Lactose Intolerance) نامیده می‌شود می‌تواند موجب کم شدن آب بدن گربه‌ها شود. در ادامه با مطلب تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه با ما همراه باشید.

تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه

شیر خوردن گربه

هرچند بچه گربه شما ممکن است از خوردن ظرفی پر از شیر لذت ببرد به خصوص اینکه شیر برای او غذایی راحت بوده و شیر مادرش را تداعی میکند، اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که شیر برای او كم ارزش نیست و نباید در رژیم غذایی اصلی او گنجانده شود.

شیر فاقد مواد مغذی لازم جهت رشد و نمو گربه می‌باشد. مصرف بیش از تعداد ی شیر برای گربه ممکن است میل او را برای گساردن غذاهای گوشتی کاهش داده و سبب بروز بیماری‌های بی پایه به کمبود مواد مغذی شود. افزون بر این یکی از اصلی‌ترین حجت ها مانع شدن از خوردن شیر برای گربه های بالغ مشکل ناسازگاری آنان با لاکتوز و عدم تمول آنان در هضم این ماده است.

اکثر گربه ها فاقد آنزیم لاکتاز هستند. این آنزیم لاکتوز شی در شیر را هضم می‌کند. زمانی که لاکتوز هضم نشده در طول قاعده مربوط به معده حرکت میکند باعث جذب آب چیز در روده ها می‌شود. به بیان ساده‌تر، لاکتوز نمیتواند به بساطت آسانی از جداره روده‌ها عبور کرده و وارد رسم خون شود. افزایش بر این، روده گربه‌ها آماده رشد نوعی باکتری است که سبب ابداع گازهای دردناک و لینت مزاج و قبض خواهد شد.اگر گربه شیر دوست داشته باشد و عکس العمل منفی نسبت به آن نشان ندهد چه باید کرد؟

اگر گربه با نوشیدن و تناول كردن شیر دچار لینت مزاج و قبض یا تهوع نشود، احیانا با شیر شگفت آور یا شیر بدون چربی مشکلی ندارد. راه حل دیگری نیز وجود دارد و آن كاربرد از شیر بدون لاکتوز است.

تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه

اخیرا شیرهای بدون لاکتوز جدیدی برای گربه ها عرضه شده است مانند: CatSip یا CatSure. شیر CatSip نوعی شیر درجه یک است که مشکلات گوارشی در گربه ها را کاهش میدهد. از سویی دیگر CatSure وعده غذایی مایع و متعادلی است که باعث می‌شود گربه‌ها در سنین میانسالی عملکرد خوبی داشته باشند و شامل پروتئین با کیفیت و آمینو اسید است و مخصوص گربه های بالغ یا گربه هایی با سن مرجح می‌باشد. این محصولات تاکنون به خوبی جای خود را در سوق و میدان معامله پارس پیدا نکرده‌اند با این حال با کمی جستجو، ممکن است بتوانید آنان را تهیه کنید.اگر بطور مرتب به گربه ای شیر داده شود، بدترین همبستگی و اختلاف ممکن چیست؟

اگر گربه‌ای ،به خصوص در سنین پایین، به طور مرتب شیر بخورد و دچار اسهال‌های دمادم شود، نتیجه‌ای مهلک و کشنده در پی خواهد داشت چرا که این امر به تدریج موجب کاهش آب بدن گربه خواهد شد. به جای شیر به گربه خود آنچه که واقعا به آن نیاز دارد، یعنی آب تمیز بدهید. گربه ها به طور قدیمی برای خاطرجمع آب مورد نیاز بدن خود به آب آشامیدنی وسن اقتضا دارند.

تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه

اگر گربه شما آب کافی نمی‌نوشد ممکن است علت آن كاربرد از غذاهایی با آب كثرت باشد و در این صورت جایی برای هراس نیست. با این حال اگر گربه شما آب کافی نمی‌نوشد و غذاهای خشک میخورد، از آنجا که آب روان گربه را تحریك به نوشیدن می‌کند، می‌توانید از شیر آب یا فواره‌های مخصوص مصرف نمایید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “تاثیر شیر بر سیستم گوارش گربه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.