استفاده مناسب از باتری ها در دستگاه ها!

استفاده از باتری قلمی

بسیاری از وسایل اطرف ما با باتری قلمی و نیم قلمی کار می کند و کار کردن درست آنها نیازمند استفاده صحیح از باتری های خوب است. این روزها دنیا روی استفاده از منابع انرژی میچرخد و هر روزه وسایل الکترونیکی جدیدی به بازار عرضه میشوند که نیاز به منبعی از انرژی دارند تا بتوانند فعالیت کنند.

منابع انرژی متعددی در جهان وجود دارد که با استفاده از ان ها میتوان فعالیت های روزمره را انجام داد. از این منابع در امور کوچک مانند گوشی های هوشمند و امور بزرگ تری مانند توربون ها استفاده میشود.

از انواع این منابع انرژی میتوان به انرژی های طبیعی مانند خورشید، باد و آب اشاره کرد. هم چنین منابع مصنوعی ساخت بشر نیز وجود دارند که در امور فراوانی مورد استفاده قرار میگیرند.

از جمله این منابع میتوان به کوچک ترین ان ها یعنی باتری قلمی و نیم قلمی اشاره کرد. اما نکته ای که در خصوص این منابع میخواهیم بدانیم این است که چگونه یک باتری قلمی و یا باتری نیم قلمی خوب خریداری کنیم؟

 

 

همه ی ما میدانیم که وسایل الکترونیکی نیاز به منابع انرژی دارند تا بتوانند فعالیت کنند و کاربری مناسبی داشته باشند. اما هر کدام از این وسایل از منابع انرژی متنوعی بهره مند میشوند.

بسیاری از این دستگاه ها از برق شهری یا متناوب بهره میبرند و بسیاری دیگر میتوانند از طریق باتری ها و برق مستقیم تغذیه شوند.

متداول ترین نوع باتری که امروزه در اغلب دستگاه ها به کار میرود باتری قلمی است. این باتری های باریک که 5 سانتی متر طول و سطح مقطع 1 سانتی متر دارند در دو مدل قابل شارژ و غیرقابل شارژ موجود هستند.

باتری نیم قلمی نیز مانند باتری قلمی است با این تفاوت که در ابعاد کوچک تری تولید شده و لذا ظرفیت کمتری نیز دارد. با این حال میتوان از طریق مبدل ها ان ها را به باتری های قلمی تبدیل کرد.

باتری های قدیمی تر و غیرقابل شارژ قلمی و نیم قلمی به دلیل افزایش مقاومت درونی در طول استفاده از ان ها، میسوزند و دیگر قابل استفاده نیستند اما تکنولوژی موجود در باتری های قابل شارژ این گونه نیست.

باتری های قابل شارژ را میتوان شارژکرد و باز هم از ان ها استفاده کرد. این باتری های جدیدتر برای وسایل پرکاربرد مانند اسباب بازی های پر مصرف بسیار مقرون به صرفه هستند.

ساختار کلی باتری قلمی و یا نیم قلمی به این صورت است که در یکی از قطب های ان آند و در قطب دیگر کاتد قرار دارد. جریان توسط این دو قطب ایجاد میشود و باتری به منبع تغذیه تبدیل میشود.

این که آند و کاتد از چه جنسی تهیه شده باشند موجب میشود تا توان و ظرفیت باتری تغییر کند. در ادامه به معرفی انواع باتری های قلمی میپردازیم.

 

 

زینک کربن:

پس از تولید باتری های مضر نیکل کادمیوم، باتری زینک کربن را میتوان قدیمی ترین نوع باتری قلمی دانست. این باتری که بیش از 100 سال است به تولید میرسد امروزه از ظرفیت 4 برابری بهره مند است.

 

 

آلکالاین:

نوع جدیدتر باتری های قلمی و نیم قلمی باتری های الکالاین هستند که در دو نوع قابل شارژ و غیرقابل شارژ به فروش میرسند.

البته نوع قابل شارژ این باتری ها به دلیل بازدهی پایینی که نسبت به سایر باتری های قابل شارژ دارد از محبوبیت بالایی برخوردار نیست.

باتری های الکالاین غیرقابل شارژ از عمر قفسه بالاتری نسبت به باتری های روی کربن برخوردار هستند و لذا خرید ان ها به صرفه تر است.

(عمر قفسه مدت زمانی است که باتری بیشترین ظرفیت خود را خارج از دستگاه از دست میدهد.)

 

 

لیتیوم:

این مدل از باتری لیتیوم غیرقابل شارژ است. ظرفیت بالای این باتری موجب میشود تا برای استفاده در دستگاه هایی مانند ساعت دیواری که نیاز به میزان پایین انرژی در مدت زمان طولانی دارند مناسب باشند.

عمر قفسه این باتری بالا بوده و ظرفیت 3 برابری نسبت به سایر باتری های غیرقابل شارژ دارد. علاوه بر ساعت دیواری میتوانید برای ریموت کنترل ها نیز از این باتری استفاده کنید.

 

 

لیتیوم یون:

این باتری قابل شارژ که از کاتد با جنس الومینیوم پوشیده شده با کبالت و آند با جنس مس پوشیده شده با مواد کربنی بهره مند است برخلاف وزن اندک خود میتواند الکتریسیته فراوانی را تولید کند.

این باتری را میتوان بهترین نوع باتری قابل شارژ موجود در بازار دانست که برای وسایل پر مصرفی هم چون اسباب بازی ها کاربری مناسبی دارد.

ممکن است در ابتدا با مشاهده قیمت بالای ان از خرید این باتری خودداری کنید اما مطمئن باشید در طولانی مدت متوجه صرفه اقتصادی این باتری ها خواهید شد.

 

 

نیکل هیبرید فلز:

این مدل از باتری ها که در دو نوع قابل شارژ و غیرقابل شارژ موجود هستند پس از نیکل کادمیوم به بازار عرضه شدند و از انجایی که از مواد غیرسمی تولید میشدند به سرعت به فروش رسیدند.

در این باتری به جای استفاده از کادمیوم از الیاژ اهن استفاده میشود. نوع قابل شارژ این باتری ها از لیتیوم یون ارزان تر است.

حال که با باتری های قلمی و نیم قلمی برحسب جنس ان ها اشنا شدید بهتر است تا در هنگام خرید هرکدام از ان ها به موارد ذیل دقت کنید:

ظرفیت:

ظرفیت هر باتری در واقع معیاری برای این امر است که ببینیم عمر باتری چه میزان است و برای استفاده در چه دستگاهی مناسب است.

ظرفیت باتری های قلمی و نیم قلمی بر اساس میلی امپر بر ساعت مشخص میشود که اغلب بین 1000 تا 3000 میلی امپر بر ساعت است.

شارژر:

اگر متوجه شده اید که نیاز به باتری قابل شارژ دارید پس در هنگام خرید دقت کنید که شارژر باتری نیز خریداری کنید. شارژر باتری ها در انواع مختلفی وجود دارند.

اما میتوان به طور کلی ان ها را به دو دسته هوشمند و غیر هوشمند تقسیم بندی کرد. (شارژر باتری در مدل های دیگری مانند خورشیدی نیز موجود است که در مقاله ای جداگانه به ان پرداخته شده است.)

اگر چند نوع باتری قابل شارژ خریداری کرده اید (یعنی جنس ان ها با یکدیگر متفاوت است) پس شارژر هوشمند خریداری کنید تا اسیبی به باتری ها وارد نشود و از عمر مفید ان ها کاسته نشود.

برای خرید باتری قلمی و باتری نیم قلمی مناسب بهتر است تا سایت معتبری را بیابید. پیشنهاد ما به شما مرکز تخصصی فروش باتری ایران (Batteries.ir) است.

دقت کنید که نوع وسیله ای که میخواهید برای ان باتری تهیه کنید، ظرفیت مورد نیاز، قابل شارژ بودن و یا غیر قابل شارژ بودن، شارژر مناسب، فرم باتری، شرکت سازنده و… متناسب با ان چه میخواهید باشد تا باتری عمر مفید خود را داشته باشد.

 

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “استفاده مناسب از باتری ها در دستگاه ها!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.