شناخت بیماری های سگ ها و گربه ها!

به طور طبیعی، ما صاحبان سگ ها و گربه ها تمام تلاش خود را میکنیم تا این خزداران محبوب خودمون رو از بیماری ها و مشکلاتی که در کمین شان هستند حفظ کنیم.

ما بهترین مواد غذایی را تهیه می کنیم ، در مورد آن ها پژوهش می کنیم و برچسب ها و راهنما های آن ها را مطالعه می کنیم تا بتوانیم بهترین غذا و با کیفیت ترین آن نچ را به منظور دربرابر سگ هایمان فراهم آوریم.

با بازی کردن و گردش محجوب تفریح دل و روح آن ها را شاد کرده وذهن شان را فعال میکنیم و مانع ایجاد رخوت گل خد سستی در آن ها میشویم. به پارک میرویم و یا اسباب جماع عیاشی های مورد علاقه شان را آماده می کنیم تا با بازی کردن با آن ها  به بروز هوش فكر یادبود استعداد هایشان کمک کنیم .
اگر ولو ما نمی توانیم همه چیز را جلوگیری کنیم، می توانیم یاد بگیریم که چگونه بیماری های شایع در سگ و گربه را شناسایی کنیم.

با این مقاله از دکتر پت برای آشنایی با چند بیماری متداول در سگ ها و گربه ها همراه باشید.

بیماری های سگ ها و گربه ها (4)

بیماری التهابی روده در سگ و گربه

این بیماری یکی از مهمترین اختلالات دستگاه گوارش در سگ و گربه می باشد که طی آن سلول های التهابی زیادی به مخاطات روده راه می یابند، و از درجات خفیف تا حاد بروز می کند.

(IBD) بیشتر در گربه های میانسال دیده می شود که با تظاهرات بالینی کاهش وزن، استفراغ مزمن و شكم روش به کلینیک ارجاع داده می شوند.

این بیماری یک التهاب مزمن روده است که اغلب ایدیوپاتیک می باشد. در صورت عدم بازرسی و توجه نهایتاً به لنفوسارکومای گوارشی (ISA) و مرگ حیوان منتهی غمناك گردد.

در طی یک گزارش آمده است که ۳ گربه از ۹ گربه‌ای که مبتلا به بیماری IBD بوده اند بعد از ۱۸-۹ ماه به لنفوسارکوما مبتلا گردیده اند.

بیماری های سگ

سگ‌ها موجودات باوفایی هستند و درگذر زمان اتکای زیادی به انسان پیدا کرده‌اند. از سگ‌های نگهبان تا سگ‌های زنده‌یاب و غیره، کمک فراوانی مقصود به بهترشدنِ زندگی آدم‌ها می‌کنند.

 سگ ها و نقطه‌های قرمز و دردناک

این‌ها را معمولا با نام هات اسپات (hot spot) می‌شناسند، اما اصطلاح پزشکیِ این نقاط قرمز متورم که اغلب روی بدن سگ‌ها دیده می‌شود، درماتیت مرطوب حاد (acute moist dermatitis) است؛ یک گندیدگی گندیدن پوستی باکتریایی.

هر چیزی که آن‌قدر پوست سگ را تحریک کند که باعث شود آن را بخاراند یا بجود، ممکن است منجر به درد و خارش در نقاط دردناک یا همان هات اسپات بشود. اگر آن‌ها را درمان نکنیم، ممکن است به‌سرعت رشد کرده و بزرگ‌تر هم بشوند.

محل این نقاط قرمز و دردناک می‌تواند در تشخیص علت به دامپزشک کمک کند. برای مثال کک‌ها ممکن است منبع اصلی هات اسپات‌ها رو لگن باشند، اما هات اسپاتی که در گوش ایجاد می‌شود، از مشکلات گوشه ناشی شده است.

بیماری های سگ ها و گربه ها (2)

اسهال (Diarrhea) در سگ ها

اسهال یکی ازنشانه های رایج بیماریهای گوارشی است. درشرایطی که با حادثه دیگری همراه نباشد به سادگی درمان می شود. درصورت هویت عرضه اسهال مداوم حتما نزد دامپزشک بروید ونمونه ای ازمدفوع حیوان را به همراه داشته باشید.

بدین ترتیب تشخیص اودقیق ترخواهد بود.اگراین امکان وجود ندارد که نمونه را با خود ببرید باید بتوانید شرح کاملی ازشکل ورنگ وقوام ومیزان وحجم مدفوع ارائه دهید.

این معلومات کلید درمان بیماری هستند. غذای غیرعادی ویا خوردن هرچیزی که مفعول هاضمه نباشد ازجمله دلایل بروزاسهال است.

بیماری های کبدی در سگ ها

بیماری کبدی در سگ ها یکی آخرت از بیماری های رایج در این چهارپایان است . خوشبختانه بیماری کبدی از بیماری هایی است که می توانید در برابر آنها سگ های خود را  واکسینه کنید.

پروتکل  ها متفاوت هستند، اما AAHA توصیه می ، برای نوزاد سگ هایی که 6 تا 16 هفته دارند هر 3 الی 4 هفته یک بار واکسیناسیون انجام شود . بیماری های کبدی در سگ ها علائمی نظیر زردی ، لکه خیر و مشلات پوستی و مو ریزی را در زمین سرزمین دارد .

بیماری های سگ ها و گربه ها (3)

 بیماری‌ های گربه

گربه‌ها موجودات بامزه و امتیاز خوبی هستند. این پشمالوهای نرم در برابر بیماری‌های مختلف مقاومت خوبی دارند، ولی حتی سرسخت‌ترین آنها هم گاهی دچار مرض های تقدم می‌شوند و نیاز به رسیدگی یاد درمان پیدا می‌کنند.

بیماری کلیوی مزمن در گربه

یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های گربه مشکلات کلیوی است. همونطور که می‌دونین کار کلیه در بدن اینه که مواد سمی رو از خون جدا کنه تا پیدا كردن طریق ادرار ذوب كردن بدن خارج بشن.

وقتی که کلیه مبتلا پرمشغله مشکل بشه، این مواد سمی خوب خون ریخته می‌شن و می‌تونن باعث مشکلات جدی و حتی مرگ گربه‌ قشنگمون بشن.

بیماری کلیوی مزمن علائم جدی از خودش نشون نمی‌ده تا وقتی که کلیه بیشتر از نصف کارکرد خودش رو از دست می‌ده.

وجود کَک در بدن گربه

یکی سایر از مشکلات و بیماری های پیشی دچار شدن به کَک است. اما این مشکل به‌سادگی درمان می‌شود. نشانه‌های ابتلا به کک شامل موارد تحت است:

  • وجود کَک روی پوست گربه (کک شبیه نقاط سیاه کوچک روی پوست ظاهر می‌شود)؛
  • خارش مداوم بدن؛
  • لیس زدن دائمی بدن؛
  • قرمز شدن خلوص تحریک پوست؛
  • ریزش مو؛
  • عفونت‌های پوستی و ایجاد لکه‌های قرمز ملتهب روی پوست.

کک‌ها می‌توانند بیش از یک سال عمر کنند و درصورتی‌که گربه خود را درمان نکنید، امکان ابتلا به کم‌خونی در او بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است سریع‌تر این آلودگی را از بدن گربه رفع و از دچار شدن او به آلودگی‌های بعدی منع بازداشتن کنید.

برای درمان باید همراه جفت پزشک شور کنید. گزینه‌هایی که برای مداوا درمان كردن وجود دارد، شامل این موارد است: داروهای خوراکی، داروهای موضعی، فوم و پودر.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “شناخت بیماری های سگ ها و گربه ها!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.