آشنایی با سگ اصیل ایرانی

آشنایی با سگ اصیل ایرانی
آشنایی با سگ اصیل ایرانی
آشنایی با سگ اصیل ایرانی

سگ سرابی دارای ظاهری عضلانی و تراشیده با پنجه های پهن و بدون اضافه وزن می‌باشد. این سگ معمولاً به رنگ زرد یا قرمز و سیاه و کرم رنگ با پوزه سیاه و گاهی ماسک سیاه بر روی صورت یافت می‌شود و به دو گونه مو کوتاه و مو بلند تقسیم می‌شود. نوع سیاه رنگ آن نیز با خط سفید بر روی سینه وجود دارد که کمیاب تر بوده ولی سگی پر بالادار است. این ماستیف بزرگ جثه دارای آرواره‌هایی بسیار نیرومند همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه ماست. سگهای سرابی سگ‌های بسیار مقاومی هستند و به شرایط بد آب و هوایی و گرسنه بودن و بیماری‌های الوان مقاوم هستند و به سرعت با محیط و شرایط نگارین اقسام خو میگیرند. در ادامه در مطلب نژاد های سگ در مورد آشنایی با سگ اصیل ایرانی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با سگ اصیل ایرانی

وزن سگ سرابی در نرها بین ۶۰ تا ۹۰ کیلوگرم و در ماده‌ها بین ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم می‌باشد البته در مواردی وزن این سگ تا ۱۰۰ کیلوگرم نیز می‌رسد. قد سگ سرابی نر میان ۷۵ تا ۹۰ سانتیمتر(گاهی بیشتر) و در ماده‌ها میان ۷۰ تا ۸۵ سانتیمتر می‌باشد. ظاهر این سگ به سگ کانگال شباهت‌هایی دارد که این به دلیل موضع نزدیک جغرافیایی این دو نژاد می‌باشد اما سگ سراب از لحاظ جثه کمی عظیم از کانگل است. جنگ و منازعه سگهای سرابی یکی از تفریحات و گشت مردم مناطق آذربایجان در فصول پاییز و اواخر شتا و اوایل بهار است.سگ سرابی سگی با ظاهری جدی بزرگ جثه قدرتمند عضلانی همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه و ارواره های جراتمند ودارای دندانهای بزرگ و خیلی محکم میباشد. دندانهای دو فک به صورت منظم بر روی هم قرار میگیرند. و برای اینکه برای جنگ از این سگها استفاده میشود معمولا گوشهای انرا میبرند. هر چه

رفعت و ون این حیوان بیشتر باشد پربها تر است. دو نوع پوشش خارجی داردو پرمو و نرم و دیگری کم مو و زبر. معمولا به رنگ زرد همراه با پوزه و گوشهای سیاه بینش رویت میشود. در بعضی از موارد رنگهای سیاه و طوسی و سفید و سفید همراه با لکه های زرد رنگ می بینیم. نکته قابل توجه که در رنگهای انها دیده میشود این است که حتی در رنگ مشکی یا سفید باید حاله ای از رنگه زرد در سگ وجود داشته باشد. و در بعضی از رنگهای نادر دیگر سگ به رنگ زرد یا طوسی هستند ولی سر و پوزه و گوشهای سگ به رنگه سفید است. دارای پاهای بزرگ قوی و محکم میباشد. در سگهای پرمو پاهای انها دارای موی زیادی است و راه رفتن روی برف و یخ را برای انها اسان میسازد و در سگهای کم مو انها دارای پنجه های بزرگ و محکمی هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد.

سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می خرامد. بسیار سگهای مقاومی هستند و به گرما گرسنه بودن سرما و کمبود ورزش مقاومند و به سرعت خود را به شرایط وقف می دهند. دارای حس بینایی قوی بوده و نیز نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند. این سگها بالعكس جثه و هیکل بزرگ، دارای چالاکی و تقویت زیادی هستند و از هیچ خطر و دشمنی نمی هراسند و تا پای مرگ كشمكش میکنند ، آنها دارای پوست بزرگ و بسیار ضخیم نسبت به نژادهای دیگر بوده از اینرو دندان حیوان مهاجم به راحتی به آن فرو نمی رود ، به خاطر این ویژگی بدبختانه در گذشته و هم اکنون از این سگها برای جنگ و نبرد سگها كاربرد زیادی شده و می شود.sarabi-dog-4این سگها قادرند تمام نژادهای سگهای عجم و خارجی را به راحتی شکست دهند.

در زمانهای گذشته از این سگ به خاطر مجادله خوبش با خرسها و جانواران وحشی و نترس بودن برای مراقبت از گله ها و خانه های خود استفاده میکردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی ارام و بدون کینه ای میباشد و بی جهت پارس نمیکند.

رفتار این سگها با کودکان دلنوازانه ، ملایم و با حوصله است ، دوست و همبازی خوبی برای کودکان می باشند و هرگز با انها بدكرداری و خوش رفتاری نخواهند کرد حتی اگه مورد آزار قرار بگیرن ، از انها تا پای مرگ حمایت و دفاع میکنند. علاقه بسیاری دارند تا صاحب خود را بشاش کنند و با هوش سرشار ذاتی که دارند اینکار را به نحو احسن انجام می دهند.

آشنایی با سگ اصیل ایرانی

این نژاد به خاطر مطیع بودن و داشتن هوش سرشار به راحتی مستعد آموزش بوده و فرامین را به سرعت یاد میگیرند، همچنین حاجتمندی به تکرار مکرر ندارند. در سنین پایین برای از بین بردن خوی جنگجویانه با سگهای دیگر باید انها را همگانی معاشرتی و انفرادی کرد ولی در همه حال حرف صاحب خود را گوش میکنند.این سگها ایضاً دیدبان و نگهبانانی خوب بوده و از محل تحت حفظتشان به خوبی استحفاظ میدهند.

وزن این سگها در نرها بیشتر از 70 کیلوگرم تا100 کیلوگرم. در برخی موارد تا 120 کیلو گرم نیز مشاهده شده و رفعت انها حداقل 78 سانتیمتر تا 96 و حتی مرجح میباشد و از این رو جز بزرگترین و سنگینترین سگهای جهان دسته بندی میشوند. در ماده ها کمی کمتر میباشد.

شرایط نگهداری: این سگها برای احتراس در اپارتمان نیز مناسبند به شرطی که در طول روز تك ودو بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، بامهر و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.

این سگها تا 2سالگی رشد کرده و نباید فعالیتهای خیلی سنگین مانند جنگ و بارورسازی برای انها دستور كار ریزی کنید. طول عمر انها اگر نجنگانید بین 12 تا 15 سال و اگر انهارا بجنگانید بین 7 تا 10 سال میباشد.

برای اراستن این سگها هر گونه اراستن برای انها مناسب میباشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و گرمابه رفتن در مواقع ضروری مقصود میشود. این سگها دارای قدمت خیلی زیادی در ایران هستند و به نام ماستیف فارسی و انیران نیز مشخص و ناپیدا میشوند. و میشه سر منشا اصلی نژادهای کانگال و قفقازی را این سگ را دانست. جز سگهای گله و کاری دسته بندی میشوند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “آشنایی با سگ اصیل ایرانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.