پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت

پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت

در این بخش از دکتر پت قصد داریم تا شما را با یکی از بهترین و جالب ترین پرندگان روی زمین آشنا کنیم.پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت می باشد در ادامه قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را در این مورد در اختیار شما قرار دهیم. این مینا طایر ای از طایفه سار « استوماتیده » است که به دو روی وحشی و اهلی نامرئی گمراه سردرگم و پیدا می شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف ترین این نژادها مینای گوشواره ای (Hill Mynah) و مینای معمولی (Common Mynah) است ، نام این طیر در تعبیر ترك « مینا » ، « مرغ مینا » و « مینای سخنگو» و «مرغ مقلد » است ، در تعبیر عربی « المینه » و در واژه سازش انگلیسی Myna ، Mynah ، Mina ،Mynas، Minah و در تعبیر فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در صلح آلمانی به آن Beo و در تعبیر ترکی Mina است . نام « مینا » در حقیقت یک نام هلندی است که ریشه ای سانسکریتی دارد و از واژه سازش هندی به سایر اصطلاح ها راه یافته است.

پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت

اندازه مینا 23 سانتی‌ متر است؛ سرش سفید و کمی کاکل‌دار است ، گردن و قسمت بالای سینه‌اش خاکستری كمرنگ و بقیه پروبالش ، بیشتر قهوه‌ای شرابی است که در سطح پشتی تیره‌تر و در سطح شکمی کمرنگ‌تر می آرزو بادا . شبیه مینای خاکستری (A. ginginonus) است. اما پر و بالش قهوه ای مایل به قرمز است. قسمت پایین شکم و پوشپرهای زیر دم آن سفید است ، شاهپرهای نخستین خارجی آن قهوه‌ای تیره و در قاعده  آنها یک لکه بزرگ سفید دیده می شود . دمش تقریبا سپید و در انتها کاملا گرد است.

در وضعیت هوش اين طایر همين بس که اگه شما چيزي هم به اون ياد نديد مرغ مينا فقط با شنيدن صداي ديگر پرندگان مي تونه اون صدا ها را تقليد کنه و پرندگان ديگر را به شک بندازه.

براي همين ابتدا بايد بهتون بگم كه اگه مشغله ي زياد داريد و مي خواهيد از اين طایر نگهداري كنيد قيد اين كار را بزنيد،چون كاسكو و مرغ مينا هوش فوق العاده اي دارند و بايد در دوران اوليه(4-6ماه) زندگي خوب به اونا رسيدگي كرد تا بشه از هوششون به نحو احسن استفاده كرد. مرغ ميناي نر با استعداد تر نسبت به ماده است و راه شناسايي اونا هم خيلي سادست و اون اينه كه مرغ ميناي نر سق سياهي داره.

پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت

گونه وحشی این طایر در غوك ها و دشت ها پراکنده است و گونه اهلی آن را می توان در كثرت از منزل ساختمان ها نظاره کرد. مرغ مینا طایر ای کاملاً اجتماعی و پر سر و صدا است که تا حدودی مانند سارها وضع جنبه یورش گونه تهاجم كننده دارد. اگر به هر دلیلی وضعیت آزار ستوهی استواری گیرد یا درك خطر کند و به درختی نزدیک در اكناف لانه اش رفته ، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می آورد. آن ها خود را سریعاً با محیط و شرایط اطراف شان همگون سازی می دهند. بیشتر اجتماع آنها در زمین های غامر و اطراف باغ ها می باشد.

پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت

مطالعات انجام شده در نیوزیلند نشان می دهد که این پرنده می تواند تا ۱۲ سال تعیش کند و این کار از طریق علامت گذاری روی مرغ رخ گرفته است و بعد از علامت گذاری پرنده مجدداً در طبیعا رها شده و سال ها بعد که لاشه یافت شده است مدت زمان تعیش آن را محاسبه کرده اند. البته برخی بعدی از محققان معتقدند که مینا می تواند ۱۵ تا ۲۰ سال نیز معیشت خوش گذرانی كردن کند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “پرنده مینا یکی از جالب ترین پرندگان در طبیعت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.